Duminica a 32-a după Rusalii în parohia Valea Bradului


EPDH_21.01.2018_Slujire Valea Bradului-10Duminică, 21 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Valea Bradului, Protopopiatul Brad, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, despre întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu vameșul Zaheu, spunând că, după modelul acestui om, este foarte important să ne cunoaștem propriile păcate, făcând un discernământ interior, de identificare a propriilor erori din trecut, pentru a ne cere iertare de păcate și a lupta pentru a nu le mai repeta.

După Sfânta Liturghie, arhipăstorul hunedorean a săvârșit Sfânta Taină a Botezului, împreună cu soborul slujitor, pentru prunca Anastasia Maria, fiica preotului paroh Radu Sorca.


GALERIE FOTO