Duminica a 32-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a 32-a după Rusalii, 26 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La momentul rânduit din cadrul slujbei Părintele arhidiacon Nicolae-Daniel Balea, dirijorul Coralei preoțești „Sacerdotes” și a Coralei mixte „Sfântul Ierarh Nicolae”, a fost hirotonit întru preot pe seama Catedralei chiriarhale, după aproape zece ani de slujire în treapta diaconiei.

În cuvântul de învățătură rostit, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a îndemnat pe cei prezenți să aibă o pocăință sinceră către Dumnezeu, la fel ca vameșul Zaheu, atunci când L-a primit pe Mântuitorul Iisus Hristos în casa sa.


GALERIE FOTO