Duminica a 5-a după Rusalii la Schitul Bălata


În Duminica a 5-a după Rusalii, 21 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” și „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” de la Bălata. În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Florin Olariu a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Câmpu lui Neag, cu filia Valea de Brazi, din cadrul Protopopiatului Petroșani, iar teologul Mihai Iancu a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Dealu Babii din cadrul aceluiași Protopopiat.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre păcatul lăcomiei, care aduce vătămare multor suflete, deoarece acestea, din cauza acestui păcat, Îl lasă pe Dumnezeu în plan secund, la fel ca cei care au prețuit mai mult turma de porci aruncată în mare decât minunea săvârșită de Hristos asupra celor doi demonizați, după cum s-a citit astăzi în pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol și Evanghelist Matei.


GALERIE FOTO