Duminica a doua după Paști la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica a doua după Paști – a Sfântului Apostol Toma, 26 aprilie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Exista un obicei vechi, ca să se facă înnoire, adică prăznuire, în fiecare an a întâmplărilor cu faimă mare, spre a nu se da uitării. Deoarece Învierea Domnului întrece în măreție toate celelalte lucruri din viață și este mai presus de toată cugetarea, o înnoim și o prăznuim nu numai în fiecare an, ci și pururea, în fiecare a opta zi. Astfel, Duminica aceasta este întâia înnoire a Învierii, care cu dreptate se poate numi și a opta, și cea dintâi. A opta, ca una care se face la opt zile după Paști; iar întâia, ca una care este începătoare a celorlalte.


GALERIE FOTO