Duminica a IV-a după Rusalii în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 17.07.2016 - Slujire Deva VI-19Duminică, 17 iulie 2016, a patra după Rusalii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la demisolul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Deva VI, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre modelul de credință pe care ni-l oferă sutașul din pericopa evanghelică citită în această duminică și despre modul în care fiecare este chemat să răspundă, prin credință și cu dragoste, la chemarea pe care Dumnezeu o face în permanență de a deveni moștenitori ai Împărăției Sale celei de Sus. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să se întărească în lupta lor duhovnicească, prin rugăciune și printr-o viață echilibrată, păzind poruncile lui Dumnezeu și lucrând darurile Duhului Sfânt pe care omul le primește în Sfânta Taină a Botezului și le actualizează prin întâlnirea personală cu Hristos în Taina Sfintei Euharistii.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a vizitat șantierul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din Deva, însoțit fiind de către părintele paroh Vasile Vlad și de ceilalți oameni implicați în lucrările de construcție ale noului lăcaș de cult.


GALERIE FOTO