Duminica a XVII-a după Rusalii în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 14.02.2016-14Duminică, 14 februarie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Bunavestire” a parohiei Vălișoara, protopopiatul Brad, județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor numeros de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți la slujba Dumnezeieștii Liturghii despre stăruința în rugăciune și credința puternică, având ca model femeia cananeeancă din cuprinsul pericopei evanghelice citite în această duminică, a XVII-a după Rusalii. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să urmeze cu cât mai multă râvnă învățăturile Evangheliei Domnului nostru Iisus Hristos și să fie apropiați Bisericii dreptmăritoare, spre dobândirea Împărăției celei veșnice a lui Dumnezeu.

La finalul Sfintei Liturghii, preacucernicul părinte paroh Ștefan Ovidiu Bora, Inspector producție și distribuție cărți și obiecte bisericești în cadrul Episcopiei Devei și Hunedoarei, a mulțumit Preasfințitului Părinte Gurie pentru toată dragostea și pentru bucuria de a săvârși Sfânta Liturghie în mijlocul credincioșilor parohiei Vălișoara.


GALERIE FOTO