Duminica a XXXIV-a după Rusalii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH - 28.02.2016-19Duminică, 28 februarie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre pilda fiului risipitor ce s-a citit în pericopa evanghelică a celei de-a doua duminici a Triodului, evidențiind cele două categorii de oameni simbolic întruchipate în persoanele celor doi fii. Pe de o parte, categoria oamenilor apropiați Bisericii și ascultători lui Dumnezeu, întruchipate simbolic prin persoana fiului celui mare, iar pe de altă parte, categoria oamenilor depărtați de Dumnezeu și de sub ascultarea Sa, întruchipate în pericopa evanghelică de persoana fiului celui mic. Preasfințitul Părinte Gurie a subliniat faptul că Dumnezeul nostru cel mult-milostiv și îndurat îi primește întotdeauna pe cei rătăciți și, prin pocăință, le oferă acestora posibilitatea întoarcerii către credință și către drumul lor spre mântuire și spre dobândirea Împărăției Sale celei veșnice și nestricăcioase.


GALERIE FOTO