Duminica dinaintea Nașterii Domnului la Schitul Nandru


În Duminica dinaintea Nașterii Domnului, 22 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul „Sfântul Ierarh Nectarie” de la Nandru.

Preasfinția Sa a rostit și cuvântul de învățătură, despre măreția praznicului Nașterii Domnului, pe care deja îl înainte-prăznuim și în care vedem lucrarea Sfintei Treimi pentru mântuirea noastră. Pentru a ne izbăvi din robia păcatului Dumnezeu nu declanșează fulgere care să spintece cerul sau tunete care să zguduie pământul, nici nu provoacă cutremure care să înspăimânte pământenii, ci face să se nască un Copilaș, într-o casă umilă, dintr-o mamă smerită. Acest Copilaș – Fiul lui Dumnezeu, va izbăvi neamul omenesc de moarte și de păcate.


GALERIE FOTO