Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala din Deva


În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, 16 septembrie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La momentul rânduit din cadrul slujbei, Părintele diacon Dorin Sorin Tiroi a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Schimbarea la Față” din Ocolișu Mare, cu filia Bretea Română, Protopopiatul Hațeg.

Preasfinția Sa a rostit și omilia pericopei evanghelice citite în această Duminică la Sfânta Liturghie, despre luarea Crucii și urmarea lui Hristos.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru pruncul Maxim, fiul Părintelui Marius Iovan.


GALERIE FOTO