Duminica Floriilor la Parohia Ortodoxă ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Hărţăgani


DSC_0389Rugăciune şi bucurie a reprezentat Duminica Floriilor la Parohia Ortodoxă ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel ” din Hărţăgani, unde, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a avut loc tradiţionalul concert de pricesne susţinut atât de copiii care participă la orele de cateheză organizate în parohie, cât şi de soliştii Felician Diniş, Ancuţa Diniş şi Mărioara Boticiu, aceştia fiind membri în Ansamblul de Tradiţii şi Obiceiuri „Ritmuri Zărăndene” din Hărţăgani.

Totodată, credincioșii care au participat duminică la săvârșirea Sfintei Liturghii au putut viziona și o expoziție de desene și icoane cu temă pascală, pictate atât pe hârtie cât și pe sticlă, acestea fiind executate de copii atât în cadrul orelor de cateheză cât și la școală, îndrumați fiind de doamna învățătoare Ionela David, de domnul profesor de religie Ioan Mihăilă și de părintele paroh Valentin Crainic.

Toți copiii participanți la acțiunea organizată cu prilejul sărbătorii Intrării Domnului în Ierusalim au primit în dar pachete cu cadouri, urmând ca în data de 14 mai 2016 să fie premiaţi şi cu o excursie organizată de parohie la Mănăstirea Râmeţ.

Preot Valentin Crainic


Galerie foto

Această prezentare necesită JavaScript.