Duminica Sfintei Cruci. Preasfințitul Părinte Gurie a slujit în parohia „Sfântul Andrei Șaguna” din Simeria


EPDH_19.03.2017_Duminica Sf Cruci_Simeria-34Duminică, 19 martie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Andrei Șaguna și Sfântul Petru Movilă” din Simeria, protopopiatul Orăștie, județul Hunedoara. Preasfinția Sa a fost înconjurat de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor despre asumarea crucii, omul fiind înzestrat cu libertatea de a-L căuta pe Hristos și de a-I urma lui într-o asumare responsabilă a demnității și chemării fiecăruia dintre de noi de a deveni lucrători harnici ai Bisericii Sale. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre folosul postului și al rugăciunii, acestea fiind mijloace prin care omul își curățește sufletul spre a primi cu bucurie lumina cea neînserată a Învierii.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie a binecuvântat credincioșii prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.


GALERIE FOTO