Hram la biserica „Sfânta Mare Muceniță Varvara” din Petroșani


Luni, 4 decembrie 2023, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la biserica parohiei Livezeni 1 din Petroșani, cu hramul „Sfânta Mare Muceniță Varvara”, ocrotitoarea Văii Jiului, prăznuită în această zi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, vorbind despre viața Sfintei Mucenițe Varvara și a Sfântului Ioan Damaschin, pomeniți astăzi, Preasfinția Sa a explicat că cinstindu-i pe sfinți suntem și noi chemați să ne sfințim, având în Sinaxarul Bisericii noastre, în fiecare zi, atâtea modele de viețuire minunată

La finalul Sfintei Liturghii  a fost oficiată slujba Parastasului, fiind pomeniți Episcopul Gurie Georgiu, preotul ctitor Octavian-Nicolae, stavrofora Pavelida – stareța Mănăstirii Prislop și ctitorii bisericii, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO