Hram la Mănăstirea Măgureni


În ziua praznicului Nașterii Maicii Domnului, joi, 8 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi la Mănăstirea Măgureni, care și-a sărbătorit hramul.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a explicat că cinstea pe care se cuvine să o arătăm Maicii Domnului se datorează vieții ei trăite în sfințenie, în ascultare și în smerenie, prin care s-a făcut părtașă la împlinirea profețiilor din Vechiul Testament și a făgăduinței de mântuire pe care Dumnezeu o pregătise oamenilor.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată slujba Parastasului pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru ctitorii și binefăcătorii așezământului monahal, trecuți la cele veșnice.


GALERIE FOTO