Hramul bisericii „Duminica Mironosițelor” din Lupeni


În Duminica a treia după Paști –Duminică în care se face pomenirea Sfintelor Femei Mironosițe, 16 mai 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a slujit în biserica „Duminica Mironosițelor” din parohia Lupeni I, Protopopiatul Petroșani, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a vorbit despre curajul Sfintelor Femei Mironosițe de a fi alături de Mântuitorul Iisus Hristos în zilele pătimirilor Sale, până când a fost așezat cu trupul în mormânt, fiind apoi cele ce au primit cele dintâi vestea Învierii Domnului. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre rolul important al femeii creștine în Biserică, în familie și în societate.


GALERIE FOTO