Hramul bisericii „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” din Hațeg


Luni, 7 august 2017, când este prăznuită Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul credincioșilor parohiei Hațeg III, cu prilejul prăznuirii hramului lăcașului de cult, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe preacucernicul părinte diacon Dănuț – Ionel Sandu, pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Pricaz, protopopiatul Orăștie.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre viața plină de nevoință a Cuvioasei Teodora, care a trăit ca pustnică în munții Neamțului din apropierea schitului Sihla.


GALERIE FOTO