Hramul Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin


b_800_600_0_0___pics_stiri_2016_Mai_05.05-Hram_Catedrala_DSC_0566Joi, 5 mai 2016, la invitația Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și al Strehaiei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, cu prilejul hramului acesteia.

Hramul Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi ,,Sf. M. Mc. Gheorghe” din municipiul Drobeta Turnu Severin reprezintă pentru clerul şi credincioşii eparhiei mehedințene un prilej de aleasă bucurie duhovnicească. Ziua de hram a început cu slujba din ajun, când a fost săvârşită Vecernia Mare cu Litie, în cinstea Sf. M. Mc. Gheorghe, ocrotitorul Severinului. Sfânta Liturghie solemnă a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, din soborul de ierarhi făcând parte: Înaltpreasfinţitul Teodosie-Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Varsanufie-Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Lucian-Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim-Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Gurie-Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Siluan-Episcopul românilor ortodocşi din Ungaria şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul-Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Drept-slăvitorii creştini severineni şi din localitățile învecinate au venit să se roage la ceas de cucernică prăznuire alături de Arhipăstorul lor sufletesc, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, și să primească ajutor de la Sf. M. Mc. Gheorghe-purtătorul de biruinţă, precum şi arhierești binecuvântări de la arhiereii prezenţi.

Răspunsurile la strană au fost date de corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, mai informează site-ul oficial al Episcopiei Severinului și Strehaiei.


Această prezentare necesită JavaScript.