Hramul Mănăstirii Groapa Seacă – Petrila Jieț


Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a slujit Sfânta Liturghie, miercuri, 5 mai 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la Mănăstirea Groapa Seacă – Petrila Jieț, cu prilejul sărbătoririi celui de-al doilea hram al așezământului monahal, Sfântul Cuvios Mucenic Efrem cel Nou, pomenit în această zi.

La predică, Preasfinția Sa a prezentat viața Sfântului Cuvios Mărturisitor și Mucenic Efrem cel Nou, vorbind apoi despre curajul mucenicilor de a-și da viața pentru Hristos, ajungând la o așa măsură a dragostei încât se rugau și pentru cei care îi trimiteau la moarte. La finalul cuvântului, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a îndemnat pe cei prezenți să aibă mai multă râvnă pentru mărturisirea credinței în Hristos, asemenea sfinților mucenici și mărturisitori.


GALERIE FOTO