Hramul Mănăstirii Măgura


Vineri, 6 august 2021, în ziua praznicului Schimbării la Față a Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Măgura împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre minunea petrecută pe Muntele Taborului când, în prezența prorocilor Moise și Ilie și a celor trei ucenici Petru, Iacov și Ioan, Mântuitorul Iisus Hristos și-a arătat slava Sa, iar apoi a atras atenția că, la fel ca atunci, Hristos este prezent în mijlocul nostru la fiecare Liturghie, pe masa Sfântului Altar, sub chipul pâinii și a vinului prefăcute în Trupul și Sângele Său.


GALERIE FOTO