Hramul Schitului Băița


Miercuri, 11 august 2021, în ziua pomenirii Sfântului Ierarh Nifon, patriarhul Constantinopolului, Schitul Băița și-a sărbătorit ce de-al doilea hram. Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, teologul Marius Mihăilă a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Sânpetru din Protopopiatul Hațeg.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a vorbit despre rolul deosebit de important pe care Sfântul Ierarh Nifon, patriarh al Constantinopolului și mitropolit al Țării Românești, l-a avut în reorganizarea și revigorarea vieții bisericești în Țara Românească la sfârșitul secolului al XV-lea și începutul secolului al XVI-lea, fiind și primul sfânt canonizat pe pământ românesc, la doar nouă ani de la trecerea la cele veșnice.


GALERIE FOTO