Hramul Schitului Grădiștea de Munte


În a doua Duminică după Rusalii – a Sfinților Români, 30 iunie 2019, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la hramul Schitului Grădiștea de Munte, săvârșind Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, părintele diacon Nicolae Mircea Stanc a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Renghet, cu filia Bozeș, din cadrul Protopopiatului Orăștie.

La predică, Preasfinția Sa a vorbit despre chemarea la apostolat, citită astăzi din Sfânta Evanghelie în cadrul Sfintei Liturghii, arătând importanța și marea responsabilitate pe care noul preot, astăzi hirotonit, o are de îndeplinit, la fel ca toți slujitorii Sfintelor Altare, urmași ai Sfinților Apostoli și ucenici ai Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO