Hramul Schitului Măgura din județul Hunedoara


EPDH - 09.05.2016 - Hram Magura-8Luni, 9 mai 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit, alături de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, la Schitul ,,Schimbarea la față și Aducerea Moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae la Bari” – Măgura din județul Hunedoara, care și-a serbat cel de-al doilea hram.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, a vorbit credincioșilor prezenți despre viața și minunile Sfântului Ierarh Nicolae și despre modelul sfinților în viața noastră duhovnicească.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Paisie pentru bucuria de a liturghisi împreună la hramul Schitului Măgura, cât și tuturor celor prezenți la acest moment de bucurie prilejuit de prăznuirea aducerii moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae la Bari.


GALERIE FOTO