Hramul Schitului Straja din județul Hunedoara


EDH_Slujire_Schit_Straja21.05.2017-3Duminică, 21 mai 2017, când sunt pomeniți Sfinții Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica schitului Straja, cu prilejul hramului, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a arătat rolul deosebit de important al Sfântului Împărat Constantin cel Mare în istoria Bisericii noastre, dar și al Sfintei Împărătese și mame, Elena.

La final, domnul Emil Ilie Părău, ctitorul așezământului monahal, a primit distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei pentru mireni”, datorită implicării în activități social-filantropice și educative.


GALERIE FOTO