Hramul Schitului Suseni-Colț din Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH_11.06.2017_Slujire Schit Colt hram-14Dumincă, 11 iunie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Schitul „Duminica Tuturor Sfinților” Suseni – Colț din județul Hunedoara, cu prilejul sărbătoririi hramului.

Într-o atmosferă de binecuvântată bucurie duhovnicească, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de către un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre pomenirea în această duminică, prima după Pogorârea Sfântului Duh, a tuturor sfinților, cunoscuți și necunoscuți, ca unii ce sunt modele vrednice de urmat. De asemenea, ierarhul hunedorean a îndemnat credincioșii să rămână statornici în dreapta credință, în Biserica lui Hristos.


GALERIE FOTO