În Duminica Ortodoxiei Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


În prima Duminică a Postului Sfintelor Paști, a Ortodoxiei, 8 martie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei teologul Nicolae Pasc a fost hirotonit întru diacon pe seama bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din parohia Poiana, Protopopiatul Orăștie.

Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nestor Dinculeană, vicar administrativ la Centrul Eparhial, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din acest an.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a rostit un cuvânt de binecuvântare în care a îndemnat pe cei prezenți să urmeze viețile sfinților, care, deși au trăit în trup, la fel ca noi, au știut să aleagă în viața pământească cele importante, pentru a dobândi viața cea adevărată, veșnică.


GALERIE FOTO