În ziua de prăznuire a Sfântului Ștefan Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


Joi, 27 decembrie 2018, când este pomenit Sfântul Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cadrul acesteia, la momentul rânduit, tânărul teolog Bogdan Alexandru Benea a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Dupăpiatră-Sat din Protopopiatul Brad.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfinția Sa a vorbit despre mărturisirea și martiriul Sfântului Apostol și Arhidiacon Ștefan, acesta fiind primul dintre creștini care a luat cununa muceniciei.

La final, cei prezenți s-au bucurat de un scurt concert de colinde interpretat de un grup de colindători din satele Huta și Strâmbu din comuna Chiuiești, județul Cluj, aceștia prezentând și sceneta „Irozii”, specifică zonei Lăpușului.


GALERIE FOTO