Îndemn la rugăciune pentru locuitorii din județul Hunedoara afectați de inundații


Episcopia Devei și Hunedoarei, sub părinteasca îndrumare a Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, îndeamnă clerul și credincioșii hundoreni să își plece genunchii în rugăciune smerită către Atotmilostivul Dumnezeu pentru încetarea ploilor și potolirea stihiilor dezlănțuite în mai multe localități din județul Hunedoara, precum și pentru revărsarea milei Sale peste familiile greu încercate în aceste momente!

 La inițiativa Preasfințitului Părinte Episcop Gurie, Episcopia Devei și Hunedoarei în parteneriat cu Brutăria „Happy Bread” din Hunedoara, cu compania „Ape Minerale Boholt” și cu Spitalul Veterinar „Andivet” din Deva a efectuat o campanie de sprijinire a celor care au avut de suferit de pe urma puhoaielor de apă, prin oferirea de apă potabilă și pâine unui număr de aproximativ 150 de familii de pe raza Protopopiatului Brad.

Cu sinceră compasiune pentru toți cei care și-au văzut înecată agoniseala de o viață, înălțăm rugăciune către Domnul nostru Iisus Hristos pentru a nu îi lăsa pe dânșii să cadă în cumplita deznădejde, ci să le dăruiască puterea de a primi voia lui Dumnezeu, îndemnând totodată comunitățile parohiale să se mobilizeze, în spiritul iubirii frățești, prin organizarea unor colecte în bani și produse de strictă necesitate pentru a veni în sprijinul celor afectați!


GALERIE FOTO