Întâlnirea Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din Judeţul Hunedoara la Centrul Eparhial din Deva

DSC_0003Astăzi, 19 mai 2015, cu două zile înaintea praznicului Înălţării Domnului şi a Zilei Eroilor, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, a săvârşit slujba Parastasului în faţa monumentului eroilor din curtea Catedralei Episcopale din Deva, la care au participat membrii Asociaţiei Judeţene ‚‚Sarmizegetusa’’ a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din judeţul Hunedoara. După ce s-au închinat în Catedrala chiriarhală, a avut loc o întâlnire în sala de şedinţe a Centrului Eparhial din Deva. În cadrul acesteia, domnul Colonel Dănilă Moldovan, Preşedintele Asociaţiei, a rostit un cuvânt în care a punctat importanţa Bisericii şi a Armatei în istoria poporului român, după care a conferit ierarhului hunedorean titlul de membru de onoare al Asociaţiei Judeţene ‚‚Sarmizegetusa’’ a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere din judeţul Hunedoara. Au fost oferite şi diplome de excelenţă, atât Întâistătătorului eparhiei hunedorene cât şi unor slujitori ai Sfintelor Altare. De asemenea, Preasfinţitul Părinte Episcop Gurie, a vorbit celor prezenţi despre cinstea şi menirea de a fi erou, iar apoi a înmânat diplome de excelenţă cadrelor militare prezente.


GALERIE FOTO