Intrarea în biserică a Maicii Domnului | Hramul Mănăstirii Ohaba


În ziua praznicului Intrării în biserică a Maicii Domnului, luni, 21 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu soborul de preoți și diaconi, la Mănăstirea Ohaba, cu prilejul sărbătoririi hramului așezământului monahal. În timpul slujbei, la momentul rânduit, tânărul teolog Alexandru Ardelean a fost hirotonit diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei Glodghilești din Protopopiatul Deva. La finalul Sfintei Liturghii a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru Episcopul Gurie Georgiu și pentru viețuitori și binefăcători ai așezământului monahal trecuți la cele veșnice.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa a explicat că praznicul acestei zile, așezat la începutul Postului Nașterii Domnului, ne arată cum trebuie să ne pregătim pentru a întâmpina pe Pruncul Iisus născut în peștera Betleemului, având ca model pe Maica Domnului care, după ce a fost adusă la templul din Ierusalim, a trăit o viață deosebită, în smerenie și în rugăciune, pregătindu-se pentru misiunea la care urma să fie chemată de Dumnezeu, aceea de a naște pe pământ pe Mântuitorul Iisus Hristos.


GALERIE FOTO