Intrarea în biserică a Maicii Domnului | Hramul Schitului Ohaba


În Duminica a 26-a după Rusalii, 21 noiembrie 2021, zi în care sărbătorim praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Schitul Ohaba împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu prilejul prăznuirii hramului.

Preasfinția Sa a dat citire scrisorii pastorale adresată de către Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în prima duminică din Postul Crăciunului, tuturor credincioșilor din Patriarhia Română, în care este transmis, la început de post, un îndemn la solidaritate practică între oameni (textul integral al Pastoralei poate fi citit aici).

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul împreună cu soborul slujitor au oficiat slujba Parastasului pentru întâiul arhipăstor al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie.


GALERIE FOTO