Intrarea Maicii Domnului în Biserică în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH_05.04.2015-136Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit Sfânta Liturghie cu prilejul sărbătorii Intrării Maicii Domnului în Biserică în biserica „Sfântul Nectarie” a schitului Nandru din județul Hunedoara, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre importanța lucrării Maicii Domnului în mântuirea neamului omenesc și despre minunata ei mijlocire în fața tronului ceresc pentru cei care i se roagă cu credință și îi cer ajutorul în rugăciunile lor. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să vadă în Maica Domnului un model de jertfelnicie și smerenie desăvârșită și să participe la viața liturgică și duhovnicească a Bisericii, realitatea teandrică în care omul se întâlnește personal cu Domnul nostru Iisus Hristos prin Trupul și Sângele Lui în Dumnezeiasca Euharistie.

La momentul potrivit, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, l-a hirotesit întru protosinghel pe Preacuviosul Părinte Ieromonah Nifon Goangă, starețul schitului Nandru, îndemnându-l să fie la fel de râvnitor în lucrarea sa misionară și duhovnicească.


GALERIE FOTO