Joia Mare | Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


În Joia Mare, 5 aprilie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.


În această zi, urmând predaniilor Sfintelor Evanghelii și dumnezeieștilor Apostoli, prăznuim patru lucruri: sfânta spălare a picioarelor, Cina cea de Taină – încredințarea înfricoșătoarelor Taine, rugăciunea cea mai presus de fire și vânzarea Domnului.

La Sfânta Liturghie oficiată în Joia Mare se scoate și Sfântul Agneț special, care va fi uscat și apoi sfărâmat în a trei zi de Paști, urmând a fi păstrat în Sfântul Altar de-a lungul întregului an, pentru a fi împărtășiți cei nou botezați, cei bolnavi și cei ce se împărtășesc în regim de urgență.


GALERIE FOTO