La Catedrala Episcopală din Deva a avut loc Concertul prepascal „Iisuse, veșnic sfânt!”


La Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva a avut loc în seara Duminicii Floriilor, 9 aprilie 2023, după săvârșirea Deniei din Sfânta și Marea Luni, tradiționalul Concert prepascal, intitulat în acest an „Iisuse, veșnic sfânt!”. La recitalul susținut de Corala „Sacerdotes” a Episcopiei Devei și Hunedoarei, dirijată de Preotul Daniel Balea, au fost prezenți Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, slujitorii lăcașului de cult și credincioși din parohiile devene.

La finalul concertului Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a adresat un cuvânt de mulțumire Părintelui dirijor și membrilor Coralei, punând la sufletele credincioșilor un cuvânt despre îndemnul mesajului din cântările audiate de a spori rugăciunea și râvna spre împlinirea faptelor bune, în zilele de mare încărcătură duhovnicească din Săptămâna Pătimirilor.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul a îndemnat pe cei prezenți ca în zilele care urmează să călătorească împreună cu Maica Domnului, cu Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan și cu Sfintele Femei Mironosițe alături de Domnul și Mântuitorul Iisus Hristos spre Golgota, participând la Deniile din serile Săptămânii Mari.


GALERIE FOTO