La Catedrala Episcopală din Deva a fost oficiată Denia Acatistului Bunei Vestiri


Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit vineri, 3 aprilie 2020, Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva.

Acatistul Bunei Vestiri – cel mai vechi imn acatist – este alcătuit din 24 de strofe, având 13 condace și 12 icoase, fiind un imn de laudă care arată, sub formă poetică, învățătura Bisericii despre Maica Domnului.

Conform sinaxarului, cântarea Acatistului este corelată cu eliberarea Constantinopolului de avari și perși în anul 626, în timpul împăratului Heraclie, prin minunea Maicii Domnului. În semn de recunoștință, poporul a cântat toată noaptea, în picioare, Imnul Acatist al Maicii Domnului în Biserica Fecioarei din Vlaherne.


GALERIE FOTO