La Catedrala Episcopală din Deva a fost săvârșită slujba din noaptea trecerii dintre ani


Luni, 31 decembrie, în noaptea trecerii dintre ani, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, a săvârșit o slujbă de mulțumire, pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu în anul ce tocmai s-a încheiat, și de rugăciune, pentru binecuvântarea noului an.

După slujbă Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de binecuvântare, îndemnându-i pe cei prezenți să fie aproape de Dumnezeu și în anul care tocmai începe, atât în rugăciunile particulare, cât și prin participarea la slujbele săvârșite în biserici, iar la final le-a urat tuturor un An Nou cu multe bucurii și împliniri duhovnicești.

La mulți ani!


GALERIE FOTO