Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală din Deva


În Sâmbăta din Săptămâna Pătimirilor, 18 aprilie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a oficiat Vecernia săvârșită împreună cu Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În Sâmbăta Mare ne aducem aminte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos, fiind pus în mormânt cu trupul, a coborât cu sufletul în iad și a rupt pecețile iadului. Sfânta Liturghie din această zi prezintă o serie de particularităţi care o fac unică din punct de vedere tipiconal şi imnografic. În prima partea a acesteia sunt citite numeroase paremii din Vechiul Testament, pericope ce cuprind profeții despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos.


GALERIE FOTO