Mărturisirea credinţei ortodoxe prin muzica bisericească


Cuvântul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la etapa finală a Festivalului-Concurs Național de Muzică Bisericească Lăudați pe Domnul!, ediția a 10-a, Palatul Patriarhiei din Bucureşti, vineri, 27 octombrie 2017:


Ediţia a 10-a (aniversară) a Festivalului-Concurs Naţional de Muzică Bisericească Lăudaţi pe Domnul! ne cheamă să mulţumim lui Dumnzeu pentru lucrarea culturală şi misionară desfăşurată, prin acest concurs, timp de un deceniu şi să felicităm pe toţi cei care au contribuit la această lucrare, cu multă bucurie şi dăruire de sine, susţinând interpretarea autentică a muzicii bisericeşti, facilitând accesul publicului larg la acest gen de muzică şi îmbogăţind repertoriul liturgic şi muzical românesc.

Până în prezent, la ediţiile acestui festival-concurs au participat coruri reprezentând instituţii de învăţământ teologic, catedrale eparhiale, licee de artă, protopopiate, parohii, mănăstiri şi universităţi din ţară. Totodată, compozitori de muzică din cuprinsul Patriarhiei Române au realizat piese muzicale, cu diferite teme (Crezul ortodoxfamilia creştinăTaina Sfântului Masluchinonicul duminicalHeruvicul din Joia Marecântări din cadrul Sfintei Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur), au compus colinde religioase şi piese muzicale româneşti de inspiraţie folclorică.

Ediţia aceasta aniversară a festivalului-concurs a fost organizată de Patriarhia Română, în parteneriat cu Societatea Română de Radiodifuziune şi cuprinde patru secţiuni: A. Interpretare muzică psalticăB. Interpretare muzică coralăC. Compoziţie muzică psaltică şi D. Compoziţie muzică corală.

În etapa finală a acestei ediţii, la Palatul Patriarhiei au fost prezente coruri consacrate în activitatea muzicală naţională sau internaţională. Corurile finaliste au dat răspunsurile în timpul Sfintei Liturghii săvârşite în biserici şi în mănăstiri din Bucureşti, cu ocazia prăznuirii Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor. Cu acest prilej, corurile participante au oferit ascultătorilor bucurie şi speranţă, devenind, prin muzica bisericească, mărturisitori ai credinţei ortodoxe în societatea de azi.

Anul 2017 a fost declarat în Patriarhia Română Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. Acest aspect este reflectat şi în proba de concurs din cadrul secţiunilor de compoziţie.

Astfel, concurenţii înscrişi la secţiunea C. Compoziţie muzică psaltică au compus o piesă muzicală pe textul liturgic de la Slava Stihoavnei din Duminca Ortodoxiei, dedicată sfintelor icoane. De asemenea, concurenţii înscrişi la secţiunea D. Compoziţie muzică corală  au compus o piesă muzicală, pentru cor mixt sau de voci egale, având ca temă mărturisirea credinţei în temniţele comuniste din România.

Prin compoziţiile realizate, concurenţii au subliniat importanţa cinstirii sfintelor icoane şi a recunoştinţei faţă de toţi cei care au mărturisit credinţa ortodoxă în vremuri grele.

Apreciem în mod deosebit contribuția  domnului Tudor Gheorghe la această ediţie a Festivalului-Concurs Naţional de Muzică Bisericească Lăudaţi pe Domnul!, în calitate de artist, care promovează muzica autentică românească şi poeziile religioase ale mărturisitorilor Ortodoxiei din timpul comunismului, motiv pentru care îi conferim astăzi cea mai înaltă distincţie a Patriarhiei Române – Crucea Patriarhală.

Mulţumim Societăţii Române de Radiodifuziune pentru ajutorul acordat al patrulea an consecutiv în promovarea acestui festival-concurs.

Felicităm pe toţi ostenitorii Sectorului Teologic-Educaţional al Administraţiei Patriarhale, organizator al acestui eveniment, în partenariat cu eparhiile din cuprinsul Patriarhiei Române, Centrul de Presă BASILICA al Patriarhiei Române, Palatul Patriarhiei – Centrul de Conferinţe, Mănăstirea Radu Vodă din Bucureşti, Tipografia Cărţilor Bisericeşti şi Atelierele Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă.

De asemenea, felicităm pe toţi membrii juriilor, împreună cu toate corurile participante în cele două etape ale festivalului-concurs, precum şi pe toţi compozitorii înscrişi în concurs. În mod deosebit, mulţumim domnului Tomi Cristin care a prezentat acest concert-concurs.

Mulţumim tuturor celor prezenţi la acest concert-concurs aniversar şi celor care îl urmăresc prin intermediul TRINITAS TV şi Radio TRINITAS. Vă dorim tuturor sănătate şi mântuire, pace şi bucurie, întru mulţi şi binecuvântaţi ani!

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Foto Credit: Robert Nicolae / Basilica.ro