Noi slujitori ai Bisericii lui Hristos hirotoniți în Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 04.08.2016 - Hirotonie Perta si Costea-8Joi, 4 august 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, ocazie cu care a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Ioan Costea, pe seama parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” – Peșteana, protopopiatul Hațeg, județul Hunedoara. De asemenea, Preasfinția sa a săvârșit hirotonia întru treapta preoției a preacucernicului părinte diacon Daniel Ilie Perța-Găulea, cel care va păstori sufletele credincioșilor din parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” – Ștei, protopopiatul Hațeg, județul Hunedoara.


GALERIE FOTO