Olimpiada Naţională de Religie Ortodoxă la Deva


Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nestor, Episcopul Devei şi Hunedoarei, va avea loc la Deva, în perioada 19-22 aprilie 2023, etapa naţională a Olimpiadei de Religie Ortodoxă, clasele V-VIII. La eveniment participă 315 elevi de gimnaziu din întreaga ţară, peste 50 de profesori însoţitori, iar comisia centrală, responsabilă pentru elaborarea subiectelor, evaluarea lucrărilor şi stabilirea listei finale de premii şi menţiuni, va fi compusă din aproape 30 de experţi în educaţie.

Festivitatea de deschidere a olimpiadei a avut loc astăzi, 19 aprilie 2023, la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Deva şi a debutat cu săvârşirea unei slujbe de Tedeum de către Preasfinţitul Părinte Nestor împreună cu un sobor de preoţi, în prezenţa următoarelor oficialităţi: Ionel-Florian Lixandru, Secretar de stat pentru învăţământul preuniversitar în Ministerul Educaţiei, Cătălin Mihai Micu, Subsecretar de stat în Ministerul Educaţiei, Romeo Moşoiu, consilier personal al Ministrului Educaţiei, Vasile Timiş, Inspector general pentru disciplina Religie în Ministerul Educaţiei, diacon Alexandru Cuţchi, Inspector patriarhal în cadrul Sectorului teologic-educaţional al Patriarhiei Române, Maria Ştefănie, Inspector şcolar general al judeţului Hunedoara, Laurenţiu Nistor, Preşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara, Călin Petru Marian, Prefectul judeţului Hunedoara, precum şi alţi reprezentanţi ai autorităţilor centrale, judeţene şi locale.

În continuare, Arhipăstorul eparhiei hunedorene, care este şi preşedintele de onoare al comisiei centrale a acestei competiţii naţionale, a adresat tuturor un cuvânt de bun venit şi de binecuvântare, i-a felicitat pe toţi elevii participanţi pentru calificarea lor la etapa naţională a olimpiadei de religie şi le-a urat acestora mult succes la proba scrisă care va avea loc mâine, 20 aprilie, la Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria”.

Cei 315 elevi participanţi împreună cu profesorii însoţitori au primit din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Hunedoara câte o mapă de participare, iar din partea Episcopiei Devei şi Hunedoarei câte un consistent pachet cu cărţi. După susţinerea probei scrise, timp de două zile, toţi aceştia vor vizita câteva dintre obiectivele istorice şi religioase ale judeţului Hunedoara: Castelul Corvinilor, Cetatea Devei, Monumentul lui Avram Iancu de la Ţebea, Mănăstirile Prislop şi Crişan şi altele. Olimpiada se va încheia sâmbătă 22 aprilie, după-amiază, la Inspectoratul Şcolar Judeţean Hunedoara, unde va avea loc festivitatea de premiere.

Pr. Radu Trifon


GALERIE FOTO