Participarea tinerilor ortodocși din Episcopia Devei și Hunedoarei la „Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Europa” – Cluj Napoca – 2015


Intalnirea Tinerilor Ortodocsi Europa - Cluj 2015-5

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, 100 de tineri ortodocși din Episcopia Devei și Hunedoarei, împreună cu preoții, profesorii de religie și cei care îi vor însoți, vor participa la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Europa, eveniment desfășurat în perioada 4-7 septembrie și organizat de Asociația Tinerilor Ortodocși Cluj și de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

Evenimentul desfășurat la Cluj reprezintă o premieră pentru întreaga lume ortodoxă, la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși fiind așteptați să participe, pe lângă tineri din fiecare eparhie a țării, din Republica Moldova și diaspora românească, și tineri ortodocși din țări precum Rusia, Grecia, Ucraina, Georgia, Bulgaria, Serbia, Polonia, Cehia şi Slovacia, Finlanda şi Albania, estimând numărul total al participanţilor în jurul cifrei de 6000, conform datelor transmise de organizatori. Programul celor patru zile la Cluj-Napoca include manifestări culturale, educative, ecologice şi interactive, manifestări susținute de invitați de renume în lumea spiritualității ortodoxe, culturale și artistice din România și Europa.