Pavecernița Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală din Deva


În prima zi a Postului Mare, 7 martie 2022, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit prima parte din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură despre Canonul cel Mare scris de Sfântul Andrei Criteanul – citit în primele patru seri din Postul Sfintelor Paști în cadrul Pavecerniței Mari – canon ce arată în cântările sale starea de decădere a omului înstrăinat prin păcate de Părintele său Cel ceresc și ne îndeamnă la pocăință și smerenie.


GALERIE FOTO