Pavecernița Mare și Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală din Deva


Luni, 27 februarie 2023, în prima seară a Postului Mare, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Pavecerniței Mari la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva împreună cu Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, și cu soborul slujitor. În cadrul rânduielii Pavecerniței Mari a fost citită prima parte din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a îndemnat credincioșii prezenți să petreacă perioada Postului Mare prin tăierea voii, renunțând la poftele și dorințele lumești, și să pună început bun, călătorind împreună cu Mântuitorul Iisus Hristos spre Săptămâna Pătimirilor și spre praznicul Învierii.


GALERIE FOTO