Pelerinajul „Drumul Crucii” la Lupeni


În Vinerea Mare, 30 aprilie 2021, a avut loc Pelerinajul „Drumul Crucii” la Lupeni, în Valea Jiului, desfășurat, în acest an, cu respectarea condițiilor impuse de starea de alertă în care se află țara noastră datorită pandemiei de COVID 19.

În mijlocul preoților și credincioșilor pelerini au fost prezenți Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, care au săvârșit o slujbă de binecuvântare.

În municipiul Lupeni din județul Hunedoara are loc în fiecare an, în Sfânta și Marea Vineri, Pelerinajul „Drumul Crucii”, după o tradiție începută în anul 1999. Prin acest pelerinaj se reiterează drumul parcurs de Mântuitorul spre Golgota, purtându-și în spate Crucea.


GALERIE FOTO