Pomenirea Sfinților Trei Ierarhi la Catedrala Episcopală din Deva


În ziua pomenirii Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, sâmbătă, 30 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost oferite de către Corala „Sf. Ierarh Nicolae” a Catedralei Episcopale, dirijată de Părintele Daniel Balea.

La momentul rânduit din cadrul slujbei, Părintele diacon Ioan Cocean a fost hirotonit preot pe seama parohiei „Buna Vestire” – Gânțaga, cu filia Bucium, din Protopopiatul Hațeg

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de binecuvântare, îndemnând credincioșii prezenți să aibă ca model de stăruință în păstrarea și apărarea dreptei credințe pe Sfinții Trei Ierarhi, pomeniți în această zi.


GALERIE FOTO