Praznicul Botezului Domnului la Catedrala Episcopală din Deva


În ziua praznicului Botezului Domnului, joi, 6 ianuarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat că importanța praznicului acestei zile este dată de faptul că la botezul Domnului în râul Iordanului ni s-a descoperit deplin dumnezeirea lui Iisus Hristos, Mântuitorul începând să lucreze în chip văzut pentru mântuirea noastră, vreme de trei ani propovăduind pe pământ calea care duce la Împărăția lui Dumnezeu.

Potrivit rânduielii din ziua de praznic a Bobotezei, înainte de finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a oficiat slujba Aghiasmei Mari, împreună cu soborul slujitor.


GALERIE FOTO