Praznicul Floriilor la biserica „Sfânta Treime” din Hunedoara


Duminică, 21 aprilie 2019, de praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Treime” din municipiul Hunedoara, Protopopiatul Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cadrul slujbei, Preasfinția Sa a sfințit crengile de salcie, care apoi au fost împărțite credincioșilor.

La predică, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre gloria acordată Mântuitorului Iisus Hristos de către cei ce L-au întâmpinat la intrarea în Ierusalim, însă poporul Îl cinstea cu multă râvnă pentru că vedea în El altceva decât era El cu adevărat. Vedeau în El un împărat pământesc capabil să-i elibereze din punct de vedere politic de sub dominația romană, în schimb El era un eliberator ceresc de sub dominația și sclavia morții și a păcatului. În acest sens, arhipăstorul hunedorean a îndemnat pe cei prezenți să mediteze asupra discrepanței dintre ceea ce noi, adeseori, gândim că este bine și ceea ce realmente știe Dumnezeu că este bine pentru viața noastră.


GALERIE FOTO