Praznicul Floriilor la biserica „Sfântul Vasile cel Mare” din Deva


În Duminica Floriilor, de praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, 17 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a slujit la biserica cu hramurile „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” și „Sfinții Mărturisitori Transilvăneni” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Adresându-se credincioșilor prezenți, în cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre intrarea triumfală a Mântuitorului Iisus Hristos în Ierusalim, poporul primindu-L ca pe un Împărat, cu multă slavă și laudă, așteptând o stăpânire și o biruință pământească, însă planul lui Dumnezeu nu era ca oamenii să dobândească viața vremelnică și lucrurile cele pieritoare, ci să dobândească viața veșnică, ajungând la starea de îndumnezeire pentru care au fost creați.


GALERIE FOTO