Praznicul Nașterii Domnului în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 25.12.2015-2Vineri, 25 decembrie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de un ales sobor de preoți și diaconi. Într-o atmosferă de pace și profundă bucurie duhovnicească, Preasfințitul Părinte Gurie a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul credincioșilor hunedoreni, cinstind luminatul praznic al venirii în lume a Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

La momentul potrivit, părintele consilier Nestor Dinculeană a dat citire cuvântului pastoral la Nașterea Domnului al Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, cuvânt în care Preasfinția Sa a sintetizat exigențele așteptării duhovnicești și beneficiile enorme ale acesteia, prezentând credincioșilor hunedoreni un model biblic de aștepare, în persoana Dreptului Simeon, cel care a așteptat „singurul lucru vrednic de a fi dorit, singurul lucru cu adevărat preţios, pe care un muritor îl poate aştepta: întâlnirea cu Dumnezeu”.

La finalul Sfintei Liturghii, Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a fost gazda lui Moș Crăciun, cel care a împărțit daruri tuturor copiilor care au participat la Sfânta Liturghie.


GALERIE FOTO