Praznicul Pogorârii Sfântului Duh la Catedrala Episcopală din Deva


În Duminica Cincizecimii, de praznicul Pogorârii Sfântului Duh, 7 iunie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în curtea Catedralei Episcopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că fiecare creștin trebuie să se roage pentru a dobândi Duhul Sfânt în inima sa, însă, a atras atenția că Sfântul Duh nu se coboară într-o inimă mândră, vicleană și care judecă pe aproapele, ci se coboară într-o inimă smerită, liberă și care iubește pe tot omul, chiar și pe vrăjmași.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Episcop Gurie împreună cu soborul slujitor au oficiat slujba Vecerniei numită „a plecării genunchilor”, în cadrul căreia au fost rostite cele șapte rugăciuni care invocă ajutorul Sfintei Treimi și care amintesc de cele șapte daruri ale Duhului Sfânt.


GALERIE FOTO