Praznicul Sfintei Treimi în Episcopia Devei și Hunedoarei

EPDH-01.06.2015-4Astăzi, 1 iunie 2015, de sărbătoarea Sfintei Treimi, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii în Biserica cu hramul „Sfânta Treime” a Schitului Crișcior din județul Hunedoara, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit în fața credincioșilor participanți la slujba hramului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a vorbit despre comuniunea de iubire deplină a Sfintei Treimi, comuniune ce întruchipează chipul desăvârșit al Bisericii. De asemenea, Preasfinția Sa le-a vorbit credincioșilor de minunata lucrare pe care Duhul Sfânt o are în lume, prin faptul că ne inundă sufletele și inima de lucrarea Harului Său mântuitor și ne însoțește în fiecare acțiune binecuvântată a noastră. Ierarhul hunedorean a mai punctat și faptul că noi primim darurile Duhului Sfânt încă de la Botez, daruri pe care le actualizăm și le aducem în folosul vieții noastre prin păzirea poruncilor dumnezeiești și prin împlinirea faptelor bune.


GALERIE FOTO