Preacuviosul Părinte Petru Vryzas a conferențiat la Deva


Miercuri, 23 noiembrie 2022, cu binecuvântarea și în prezența Preasfinţitului Părinte Nestor, Episcopul Devei şi Hunedoarei, a avut loc la Sala Mare a Centrului Cultural „Drăgan Muntean” din Deva o conferinţă duhovnicească extraordinară susţinută de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Petru Vryzas, stareţul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia.

După rugăciunea de început şi arhiereasca binecuvântare, Preasfinţitul Părinte Episcop Nestor a dat citire textului conferinţei, intitulată: „Rugăciunea ca și cale spre cunoaștere”, în care Părintele stareț a explicat cum se săvârșește unirea minții cu inima prin harul lui Dumnezeu în „Rugăciunea lui Iisus”, precum și care sunt roadele acestei minunate uniri.

În continuare, Părintele Petru a răspuns, prin intermediul Preacuviosului Părinte Simeon Scorţea, în calitate de traducător, la numeroasele întrebări adresate de către cei prezenţi.

Înregistrarea video a conferinței poate fi vizionată aici:

https://www.facebook.com/Judetul.Hunedoara/videos/576850400912026


GALERIE FOTO